Poprzedni temat «» Następny temat
Zatwierdzenie - specjalność górnicza.
Autor Wiadomość
Talathos

Pracuję w: KWK Jankowice
Stanowisko: Górnik
Wysłany: Pią 05 Paź, 2012   Zatwierdzenie - specjalność górnicza.

Witam.

W najbliższy poniedziałek tj. 8.10.2012 mam egzamin na zatwierdzenie dozoru niższego. W związku z tym mam do was prośbę na co szczególnie zwrócić uwagę podczas nauki. Wszystkie przykładowe pytania ze strony WUG już przeanalizowałem. Słyszałem, że warto jeszcze poświęcić czas na takie rzeczy jak projekt techniczny eksploatacji, projekt techniczny, technologia wykonania. I pytanie czy prawdą jest że kandydat na osobę dozoru niższego jest pytany ze znajomości mapy górniczej???

Dodam jeszcze że egzamin mam w OUG Rybnik, może jest ktoś kto wie mniej więcej o co w szczególności pytają.

Robcio

Wysłany: Pią 05 Paź, 2012   

Zdawałem egzamin na niższy dozór kilka tyg. temu w OUG w Rybniku. Moje pytania:

1. Prawo Geologiczne i Górnicze - co to jest, z czego się składa, kiedy podpisane itp.
2. Mapa – skala (na mapie skala jest np. 1:2000, a więc 1 cm ile to m?) oraz oznaczenia prędkości powietrza.
3. Prędkości powietrza - minimalne i maxymalny.
4. Gdzie się mierzy metan.
5. Gdzie dozór zapisuje wyniki pomiarów metanu.
6. Wypadek - postępowanie osoby dozoru.

Odnośnie map, to z tego co słyszałem niższy dozór górniczy nie musi umieć czytać mapy (troche głupie...), ale warto znać podstawowe oznaczenia, gdyż słyszałem iż często o to pytają.

Powodzenia

górnik1988 

Pracuję w: KWK Rydułtowy-Anna
Oddział: gzl-1
Wysłany: Pią 05 Paź, 2012   

i co Robcio ciężko było zdać??

giggsi 
inż

Wysłany: Sob 06 Paź, 2012   

Jeśli ktoś jeszcze pamięta, jakie miał pytania na zatwierdzeniach o niższy dozór górniczy albo wie o co czesto pytaja, bylbym wdzięczny jeśli byscie sie podzielili tymi informacjami :-)

górnik1988 

Pracuję w: KWK Rydułtowy-Anna
Oddział: gzl-1

uczycie się całego prawa geologicznego i górniczego na zatwierdzenia?? czego się jeszcze douczacie??

Talathos

Robcio napisał/a:

1. Prawo Geologiczne i Górnicze - co to jest, z czego się składa, kiedy podpisane itp.

Robcio - wiem co to jest Prawo Geologiczne i Górnicze i że zostało podpisane 9.06.2011, ale z czego się składa jakoś nie umiem sobie przypomnieć ani skojarzyć. Bądź tak dobry i mi powiedz.

Talathos

Wysłany: Pon 08 Paź, 2012   Egzamin zdany z wynikiem pozytywnym.

Tak więc dzisiaj udało mi się zdać egzamin na dozór niższy z wynikiem pozytywnym.

Pytania jakie mi zadawano były następujące:
1. Umiejętność czytania mapy - musiałem wyczytać z mapy jakie zagrożenia występowały w danym rejonie (rzecz prosta, pisze to po prawej stronie nad legendą). W jakich skalach sporządza się mapy i ile to jest 1cm na mapie w skali 1:5000.
2. Pytanie drugie co to jest dokument bezpieczeństwa i skąd wiem co to jest dokument bezpieczeństwa (chodzi o to z jakiego załącznika do jakiego rozporządzenia).
3. Postępowanie w razie wypadku.
4. Zabezpieczenia ruchowe i odległościowe przenośników (czujniki i gabaryty).
5. Co to jest ergodyn?

Ogólnie z tego co pytałem resztę pytano o akty prawne, postępowanie przy wypadku, zagrożenia naturalne (stopnie, kategorie, klasy), oraz i tu byłem zdziwiony: zasady budowy zapór przeciwwybuchowych, czyli ile pyłu na danej długości desek, jaka wysokość stożka pyłu i odległości.

bergamo

Pracuję w: Tauron Wydobycie S.A.
Oddział: ZG Brzeszcze
Wysłany: Pon 08 Paź, 2012   Re: Egzamin zdany z wynikiem pozytywnym.

Talathos napisał/a:
oraz i tu byłem zdziwiony: zasady budowy zapór przeciwwybuchowych, czyli ile pyłu na danej długości desek, jaka wysokość stożka pyłu i odległości.

czemu byłeś zdziwiony?

brachol

Wysłany: Pon 08 Paź, 2012   

. Zabezpieczenia ruchowe i odległościowe przenośników (czujniki i gabaryty).

Dajcie odpowiedz na to pytanie ??

bergamo

znalazłem coś takiego:

Cytat:
6.13.1. Elementy przenośników, takie jak: wysięgniki, stacje napędowe, sprzęgła i przekładnie, stacje napinające, stacje zwrotne, osłania się.
6.13.2. Przenośniki taśmowe w wyrobiskach pochyłych o nachyleniu ponad 5° powinny posiadać samoczynne urządzenia hamulcowe, unieruchamiające napęd po jego zatrzymaniu.
6.13.3. Wloty do zsuwni i zsypu przenośników posiadają zabezpieczenia chroniące ludzi przed wpadnięciem.
6.13.4. Konstrukcję przesypów wykonuje się z materiałów niepalnych oraz w sposób umożliwiający prawidłowy przesyp urobku z przenośnika podającego.
6.13.5. Przenośniki w miejscach, gdzie urządzone są pod nimi przejścia dla ludzi, osłania się.
6.13.6. W przypadku sterowania automatycznego lub zdalnego przenośnikiem powinno być przewidziane sterowanie lokalne, z wyłączeniem możliwości jednoczesnego sterowania różnymi sposobami.
6.13.7. Przenośnik taśmowy wyposaża się w czujniki ruchu i spiętrzenia, czujniki temperatury oraz wyłączniki awaryjne powodujące wyłączenie silników napędowych. Wyłączniki awaryjne przenośnika powinny mieć możliwość wyłączenia i zablokowania napędu w pozycji wyłączonej oraz powinny być rozmieszczone w odległości nie większej niż 70 m wzdłuż przenośnika. Linki wyłączników awaryjnych powinny umożliwiać ich uruchomienie poprzez pociągnięcie w dowolną stronę i być rozwieszone w zasięgu ręki pracownika od strony przejścia i w miejscach przebywania ludzi w czasie ruchu przenośnika.

6.13.8. Napędy, stacje zwrotne oraz trasę przenośników utrzymuje się w stałej czystości bez nagromadzonego urobku.
6.13.9. Ocenę stopnia zużycia taśmy przenośnikowej przeprowadza się na podstawie instrukcji zatwierdzonej przez kierownika ruchu zakładu górniczego.

czujnik ruchu to taka rolka na dolnej taśmie
czujnik spiętrzenia to ten przysłowiowy "bocian" (ten kij zaraz przy wysięgniku)
czujnik temperatury to taki termik z boku napędu, który się topi w przypadku zbyt dużej temperatury
a wyłączniki awaryjne to blokady z linkami

ktoś z przodków lub z gwarków pewnie Ci to sprecyzuje albo po prostu przechodząc koło napędu spytaj napędowego to Ci na pewno wszystko wytłumaczy i pokaże ;-)

Dan 

Pracuję w: PGG
Oddział: MM1

Można dorzucić jeszcze Samoczynny Aparat Gaszący (SAGA)

brachol

Wysłany: Wto 09 Paź, 2012   

bergamo a z jakich to przepisow wyciagles jakie to jest rozporzadzenie ??

bergamo

Wysłany: Wto 09 Paź, 2012   

tego chyba jako tako w przepisach nie ma. Znajomy z przodków mi to przesłał. Miał tam jakieś swoje luźne materiały

piotrek1133 

Pracuję w: PG Silesia
Oddział: GRP1
Wysłany: Pią 12 Paź, 2012   

Mnie pytali też o teren i obszar górniczy, rozmieszczenie czujników i ich nastawy w ślepym wyrobisku drążonym kombajnem z wentylacją kombinowaną,na jakiej podstawie ubiegam się o stwierdzenie kwalifikacj.

brachol

Wysłany: Sob 13 Paź, 2012   

no jak ktos z forum zdawal takowy egzamin to niech wpisuje pytania przynajmniej bede wiedzial czego sie spodziewac :mrgreen:

Reklama

Odpowiedz do tematu